گالری عکس

بیوگرافی بازیگران مرد ایرانی

بیوگرافی بازیگران مرد ایرانی (سری اول) شامل :‌ بیوگرافی امین حیایی ، شهاب حسینی ، بهرام رادان و حامد بهداد می‌باشد .

بیوگرافی امین حیایی,حامد بهداد,شهاب حسینی,بهرام رادان

 1. بیوگرافی امین حیایی
 2. بیوگرافی شهاب حسینی
 3. بیوگرافی بهرام رادان
 4. بیوگرافی حامد بهداد

بیوگرافی امین حیایی

متولد : ۱۳۴۹
تحصیلات : فارغ التحصیل کامپیوتر
ازدواج :  همسر نیلوفر خوش خلق (بازیگر)
شروع فعالیت سینمایی : بازی در فیلم « دو همسر » (اصغر هاشمی) در سال ١٣٧٠.

در دوران تحصیل به فعالیت در تئاتر پرداخت و پس از گرفتن دیپلم، ضمن خدمت سربازی در مرکز هنرهای نمایشی عقیدتی – سیاسی نیروی هوایی فعالیتش را آغاز کرد. در سال ۱۳۷۰ بازیگر یک تئاتر کودکان به کارگردانی ثریا قاسمی بود. در پانزدهمین جشنواره فیلم فجر نامزد دریافت جایزه بازیگر نقش دوم برای فیلم براده های خورشید شد.

خیلی زمان برد تا بتواند به عنوان بازیگر نقش اول در فیلمهای سینمایی بازی کند. در اولین نقش آفرینی اش به عنوان بازیگر نقش اول در فیلم « سیب سرخ حوا » (۱۳۷۸) چندان موفق نبود.

او در فیلم های سیروس الوند توانست خوش بدرخشد. در فیلمهای « هتل کارتن »، « دست های آلوده » و بخصوص در فیلم « مزاحم » که متاسفانه بازی زیبای امین حیایی با شخصیت پردازی ضعیف از دست رفت.

او در سال ۱۳۸۱، رکورددار بود. شش فیلم با بازی او در سال ۱۳۸۱ در سینماهای تهران به روی پرده رفت: مزاحم، مانی و ندا، مونس، اثیری، رز زرد، بوی بهشت

بازیهای متفاوت او در سال ۱۳۸۲: « عروس خوش قدم » و « دختر ایرونی » و در سال ۱۳۸۳ با فیلمهای « کما » و « مهمان مامان » نام او را به عنوان یک بازیگر توانا سر زبانها انداخت تا جایی که او به عنوان یکی از دو بازیگر برگزیده سال برای بازی در فیلم « دختر ایرونی » از جشن سالیانه ماهنامه دنیای تصویر تندیس حافظ دریافت کرد.

بازی کم نقص و تحسین برانگیز او در فیلم « زن زیادی » در جشنواره بیست و سوم فیلم فجر همچنان نشان از سیر صعودی او در زمینه بازیگری دارد.

حیایی همچنان خوش می درخشد: شام عروسی، مهمان، اخراجی ها و بخصوص بازی منحصر بفردش در اپیزود دوم « ستاره ها » با عنوان « ستاره است » بی شک او را به عنوان ستاره برتر دهه هشتاد سینمای ایران می کند.

بیوگرافی شهاب حسینی

فعالیت  شهاب حسینی با گویندگی در رادیو آغاز شد و در سال ۱۳۷۷ با اجرادر تلویزیون کارش را ادامه داد. اولین کار اجرای تلویزیونی او جنگ اکسیژن بود . در سال ۱۳۷۸ دربرنامه های رنگ صبح (مجری، ۱۳۷۸) برپا – برپا (مجری، ۱۳۷۸)، با شما (مجری، ۱۳۷۸) اکسیژن (سری دوم، مجری، ۱۳۷۸) کار اجرا را ادامه داد

وی بازیگری را به صورت جدی در سال ۱۳۷۹ با نقش کوتاهی در سریال پس از باران آغاز کرد و در همان سال اولین حضور سینمایی اش را با امیر قویدل در فیلم رخساره تجربه کرد . او در این فیلم با میترا حجار برای اولین بار همبازی شد.

در سال ۱۳۸۰ کارش را با مجموعه تلویزیونی پلیس جوان ساخته سیروس مقدم ادامه داد. شهاب حسینی در این فیلم نقش اول سریال را بر عهده داشت و با درخشش توانست جایگاه خود را اندکی محکم سازد. او در این سریال با افرادی مثل میترا حجار ، پروانه معصومی ، مریلا زارعی ، فرهاد اصلانی و سعید نیکور همبازی شد. این سریال در دوران پخش خود ، از پر بیننده ترین برنامه ها بود.

شهاب حسینی فعالیتش در سینما را با بازی در فیلم سینمایی “آدمکها” به کارگردانی علی قوی تن ادامه داد و در سال ۱۳۸۱ در سه فیلم “واکنش پنجم به کارگردانی تهمینه میلانی ، “این زن حرف نمیزند” اثر علیرضا امینی و “زهر عسل” به کارگردانی ابراهیم شیبانی ایفای نقش کرد.

بازی کوتاه اما تاثیر گذار او در فیلم “واکنش پنجم” باعث شد داوران جشنواره فجر آن سال ، نقش آفرینی او را شایسته کاندیدا شدن بدانند تا شهاب حسینی برای نقش مکمل، نامزد دریافت سیمرغ بلورین برای اولین بار  بشود.

سال ۱۳۸۲را با بازی در دو فیلم “شمعی در باد” ساخته پوران درخشنده و “الهه زیگورات” ساخته رحمان رضایی سپری کرد.

بازی تحسین برانگیز او در فیلم  “شمعی در باد ” در نقش بابک که مبتلا به ایدز بود ، کاندیداتوری دیگری را برایش در بیست و دومین دوره از جشنواره فجر و هشتمین دوره جشن خانه سینما برای نقش مکمل به ارمغان آورد.

در همین سال با بازی در سریال “تب سرد” بار دیگر توانست توانایی های بازیگری خود را نشان دهد و در نقش یک کارخانه دار ورشکسته ی  مضطرب بتواند خود را در کنار باقی بازیگران به اثبات برساند.

دو فیلم “رستگاری در هشت و بیست دقیقه” ساخته سیروس الوند و “گرداب” ساخته حسن هدایت حاصل کار حرفه ای شهاب حسینی در پایان سال ۱۳۸۳ بود .

بازی در فیلم الوند بار دیگر کاندیداتوری نقش مکمل را  برای حسینی به دنبال داشت. او در این فیلم در نقش فواد دوست نقش اصلی ظاهر شد که دچار تعصبات شدید مذهبی و فرهنگی شده است..

سال ۱۳۸۴ را حسینی با بازی در دو فیلم “قتل آن لاین” ساخته مسعود آب پرور و پ”یشنهاد ۵۰ میلیونی” ساخته مهدی صباغزاده سپری کرد .

حاصل کار شهاب حسینی در سال ۱۳۸۵ بازی در ۲ فیلم سینمایی بود . فیلم “بچه های ابدی” به کارگردانی پوران درخشنده و فیلم “غیر منتظره” به کارگردانی محمد هادی کریمی محصولات سینمایی  او بودند.

وی همچنین در تله فیلم “اوهام” هم نقش آفرینی کرد. و البته مهم ترین نقطه عطف کارنامه هنری وی در این سال ، بازی در نقش حبیب پارسا در سریال “مدار صفر درجه” به کارگردانی حسن فتحی بود. شهاب حسینی با بازی در این نقش توانست راه خود را هموار تر سازد و نشان بدهد که بازیگری، صرفا برای سریال های تلویزیونی نیست.

سال ۱۳۸۶ ، سال تقریبا پرباری برای شهاب حسینی بود. او در ۳ فیلم سینمایی “دل شکسته” به کارگردانی علی روئین تن ، “محیا” به کارگردانی اکبر خواجویی و “پرچم های قلعه کاوه” به کارگردانی محمد نوری زاد نقش آفرینی کرد.

فیلم دلشکسته در گیشه با موفقیت روبرو نشد اما در بین محصولات شبکه خانگی جزو پرفروش ترین ها شد.

بازی درخور توجه شهاب حسینی در فیلم “محیا” باعث شد که او این دفعه دست خالی از جشنواره فجر نرود و دیپلم افتخار نقش اول  جشنواره بیست و ششم را از آن خود کند.

در این سال حسینی در دو تله فیلم “تنهایی” و “تنگنا” ایفای نقش کرد که برای بازی در “تنهایی” توانست جایزه بهترین نقش اول مرد را از اولین دوره جشنواره فیلم های تلویزیونی دریافت کند. او در این جشن جایزه خود را به همسر شهید عباس بابایی تقدیم کرد

 سال ۱۳۸۷ ، سال  پرکاری برای حسینی بود. او در فیلم “سوپراستار” ساخته تهمینه میلانی نقش یک سوپراستار سینما را بازی کرد که به فساد کشیده شده است. تلاش او آنقدر در ایفای نقشش عالی و واقعی از آب در آمده بود که باعث شد بعد از چندین بار کاندید شدن در جشنواره فجر بالاخره بتواند با سیمرغ بلورین از جشنواره بیرون برود. شهاب حسینی برنده سیمرغ بهترین بازیگر مرد نقش اول برای بازی در فیلم میلانی شد.

“درباره الی” نقطه عطف کارنامه هنری شهاب حسینی در سینما به حساب می آید. او برای اولین بار در فیلمی ساخته اصغر فرهادی ایفای نقش کرد که برای این نقش هم کاندیدای دریافت سیمرغ از بیست و هفتیمن دوره جشنواره شد.

او همچنین توانست نظر منتقدان را درباره بازی خودش در فیلم اصغر فرهادی به خود جلب کرده و برنده حایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد از جشن شب منتقدان شود. همچنین توانست جایزه بهترین بازیگر مرد از چهاردهمین جشن خانه سینما را نیز در سال ۱۳۸۹ برای بازی در نقش احمد در فیلم “درباره الی” از آن خود کند.

او در این سال در فیلم های “حوالی اتوبان” ساخته سیاوش اسعدی ، “آناهیتا” ساخته عزیز الله حمید نژاد و “سایه وحشت” به کارگردانی عماد اسدی نیز بازی کرد.

در سال ۱۳۸۸ حسینی، در فیلم دوم بهرام توکلی به نام “پرسه در مه” با لیلا حاتمی همبازی شد. بازی تاثیرگذار او جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد از شب منتقدان در سال ۱۳۸۹ را برایش به همراه داشت

وی در ابتدای سال ۱۳۸۹ در “برف روی شیروانی داغ” به کارگردانی محمد هادی کریمی نیز نقش آفرینی کرد.

در این سال شهاب حسینی با نقش آفرینی در ۴ فیلم سینمایی و دو سریال سال پرکاری را پشت سر می گذارد. فیلم های سینمایی “سوت پایان” با نام موقت روایت به کارگردانی نیکی کریمی ، فیلم “جدایی نادر از سیمین”  به کارگردانی اصغر فرهادی، فیلم “خانه پدری” به کارگردانی کیانوش عیاری ، “آفریقا” ساخته هومن سیدی و دو سریال “شوق پرواز” به کارگردانی یدالله صمدی ، و “سرزمین کهن” به کارگردانی کمال تبریزی حاصل زندگی حرفه ای شهاب حسینی در سال ۱۳۸۹ است.

البته ساخت سریال “شوق پرواز” از ابتدای سال ۱۳۸۸ آغاز شد که شهاب حسینی در آن در نقش شهید عباس بابایی خلبان فقید دوارن جنگ ، ظاهر شد.

فیلمبردای سریال “سرزمین کهن” همچنان (بهمن ۱۳۸۹) در پامنار ادامه دارد و طبق گفته کارگردان تا پاییز ۱۳۹۰ نیز ادامه خواهد داشت. شهاب حسینی در این سریال تاریخی با بازیگران مشهوری مانند محمدرضا فروتن ، نیکی کریمی، هنگامه قاضیانی ، هومن سیدی ، شبنم قلی خانی و … همبازی است.

بیوگرافی بهرام رادان

تاریخ تولد و محل تولد:

متولد۸ اردیبهشت
۱۳۵۸ تهران

زمینه فعالیت:
بازیگر

مدرک تحصیلی:
کارشناس مدیریت بازرگانی دانشگاه آزاد اسلامی
– در سال ۱۳۷۸ در آموزشگاه هیوا فیلم بازیگری را آموخت.

مجموع آثار وی:

– شور عشق (نادر مقدس، ۱۳۷۸)
– آبی (حمید لبخنده، ۱۳۷۹)
– ساقی (محمدرضا اعلامی، ۱۳۷۹)
– آواز قو (سعید اسدی، ۸۰-۱۳۷۹)
– طلوع تاریک (فیلم کوتاه، ابراهیم شیبانی، ۱۳۸۰)
– رز زرد (داریوش فرهنگ، ۱۳۸۱)
– عطش (محمدحسین فرح بخش، ۱۳۸۱)
– گاوخونی (بهروز افخمی، ۱۳۸۱)
– شمعی در باد (پوران درخشنده، ۱۳۸۲)
– سربازهای جمعه (مسعود کیمیایی، ۱۳۸۲)
– رستگاری در هشت و بیست دقیقه (سیروس الوند، ۱۳۸۳)
– ازدواج صورتی (منوچهر مصیری، ۱۳۸۳)
– گیلانه (رخشان بنی اعتماد، محسن عبدالوهاب، ۱۳۸۳)
– حکم (مسعود کیمیایی، ۱۳۸۳)
– تقاطع (ابوالحسن داودی، ۱۳۸۴)
– خون بازی (رخشان بنی اعتماد، محسن عبدالوهاب، ۱۳۸۳)
– سنتوری (داریوش مهرجویی، ۱۳۸۵)
– چهار انگشتی (سعید سهیلی، ۱۳۸۵)
– کارناوال مرگ (رضا اعظمیان، ۱۳۸۵)
– کنعان (مانی حقیقی، ۱۳۸۶)
– تردید (واروژ کریم مسیحی، ۱۳۸۶)

جوایز و جشنواره ها:
– برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد از بیست و پنجمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم « سنتوری » – ۱۳۸۵
– برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد از بیست و دومین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم « شمعی در باد » – ۱۳۸۲
– کاندید سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد از پنجمین جشن خانه سینما برای بازی در فیلم « آواز قو » – ۱۳۸۰

اطلاعاتی بیشتر در مورد وی:

در اولین حضور سینمایی تنها به واسطه چهره اش شناخته شد: « شور عشق »
اما فیلم به فیلم به دانش سینمایی خود افزود و توانست فوت و فن بازیگری را بیاموزد تا اینکه در چهارمین نقش آفرینی اش کاندید دریافت تندیس بهترین بازیگر نقش اول مرد در پنجمین جشن خانه سینما شد: « آواز قو »
دو سال بعد در بیست و دومین جشنواره فیلم فجر سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول را تصاحب کرد: « شمعی در باد »
بازی تحسین برانگیز و تاریخی او در « سنتوری » دومین سیمرغ بلورین را برای او به ارمغان آورد.

بیوگرافی حامد بهداد

 

زندگی نامه حامد بهداد :

متولد ۶ آبان ۱۳۵۲ مشهد

مدرک تحصیلی: لیسانس

برای اولین بار با ایفای نقش اصلی در فیلم « آخر بازی » (همایون اسعدیان، ۱۳۷۹) سینما را تجربه کرد و برای بازی در همین فیلم هم کاندید سیمرغ بلورین از نوزدهمین جشنواره فیلم فجر شد. اما بعدها با وجود اینکه هیچگاه در شکل و شمایل نقش اول ظاهر نشد، اما توانست بازیهای در خور توجهی از خود در قالب نقش مکمل در فیلم های مختلف به جا بگذارد که از جمله می توان به فیلم های « بوتیک » (حمید نعمت الله، ۱۳۸۱)، « این زن حرف نمی زند « (احمد امینی، ۱۳۸۱)، « کافه ستاره » (سامان مقدم، ۱۳۸۴) و « آدم » (عبدالرضا کاهانی، ۱۳۸۵) اشاره کرد. اما پررنگ ترین بازی او در قالب نقش مکمل، بازی در فیلم « روز سوم » (محمدحسین لطیفی، ۱۳۸۵) بود که در نقش یک افسر عرافی که در بحبوحه محاصره خرمشهر عاشق دختری خرمشهری می شود، ظاهر شد و موفق شد نظر اکثر کارشناسان و منتقدان سینمایی را به خود جلب کند و برای دومین بار پس از « آخر بازی » کاندید سیمرغ بلورین از دوره بیست و پنجم جشنواره فیلم فجر شود. بازی حامد بهداد در « روز سوم » اوج هنرنمایی اوست.

مجموعه آثار حامد بهداد :

– آخر بازی (همایون اسعدیان، ۱۳۷۹)

– این زن حرف نمی زند (احمد امینی، ۱۳۸۱)

– بوتیک (حمید نعمت الله، ۱۳۸۱)

– کافه ستاره (سامان مقدم، ۱۳۸۴)

– عروس کوهستان (یوسف سیدمهدوی، ۱۳۸۴)

– باغ فردوس پنج بعدازظهر (سیامک شایقی، ۱۳۸۴)

– آدم (عبدالرضا کاهانی، ۱۳۸۵)

– روز سوم (محمدحسین لطیفی، ۱۳۸۵)

– تسویه حساب (تهمینه میلانی، ۱۳۸۶)

– حس پنهان (مصطفی رزاق کریمی، ۱۳۸۶)

– دایره زنگی (پریسا بخت آور، ۱۳۸۶)

– هر شب تنهایی (رسول صدرعاملی، ۱۳۸۶)

– مجنون لیلی (قاسم جعفری، ۱۳۸۶)

– دلخون (محمدرضا رحمانی، ۱۳۸۷)

– شبانه روز (امید بنکدار، کیوان علیمحمدی، ۱۳۸۷)

– محاکمه در خیابان (مسعود کیمیایی، ۱۳۸۷)

– کیمیا و خاک (عباس رافعی، ۱۳۸۸)

– زندگی با چشمان بسته (رسول صدرعاملی، ۱۳۸۸)

– آدمکش (رضا کریمی، ۱۳۸۸)

– لطفا مزاحم نشوید (محسن عبدالوهاب، ۱۳۸۸)

– هفت دقیقه تا پاییز (علیرضا امینی، ۱۳۸۸)

– کسی از گربه های ایرانی خبر نداره (بهمن قبادی، ۱۳۸۸)

– پرتقال خونی (سیروس الوند، ۱۳۸۹)

مجموعه های تلویزیونی:

– سایه آفتاب (محمدرضا آهنج)

– یک مشت پر عقاب (اصغر هاشمی، ۱۳۸۶)

جوایز و افتخارات حامد بهداد :

– کاندید سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد از نوزدهمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم « آخر بازی » – ۱۳۷۹

– کاندید سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد از بیست و پنجمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم « روز سوم » – ۱۳۸۵

– کاندید تندیس زرین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد از هشتمین جشن خانه سینما برای بازی در فیلم « بوتیک » – ۱۳۸۳

– کاندید تندیس زرین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد از دهمین جشن خانه سینما برای بازی در فیلم « کافه ستاره » – ۱۳۸۵

– پنجمین بازیگر نقش مکمل مرد سال به انتخاب نویسندگان و منتقدان سینمایی برای بازی در فیلم « این زن حرف نمی زند » – ۱۳۸۲

– دومین بازیگر نقش مکمل مرد سال به انتخاب نویسندگان و منتقدان سینمایی برای بازی در فیلم « بوتیک » – ۱۳۸۳

7 دیدگاه در رابطه با “بیوگرافی بازیگران مرد ایرانی
 1. 1
 2. 2
 3. 3
  ارزو شیطون
  شهریور ۲۵, ۱۳۹۲ — ۳:۱۴ ق.ظ

  خوب بود بدک نبود

 4. 4
  دریا
  دی ۱۱, ۱۳۹۲ — ۲:۵۳ ق.ظ

  مارو چه به بیوگرافی شما اقایون اعتماد به نفس البته بجز شهاب

 5. 5
 6. 6
  هدیه
  اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۳ — ۸:۱۲ ب.ظ

  باحال بود مرسی……………………..

 7. 7
  نرگس
  اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۳ — ۳:۱۲ ب.ظ

  بادریاجون موافقم.خیلی ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *